תפקיד יועץ בניה ירוקה

תהליך הבניה הירוקה מורכב מ-3 גורמים מרכזיים: יועץ הבניה הירוקה, תקן 5281 (תקן בניה ירוקה) ומכון בדיקה (מכון התעדה). על מנת לפשט את התהליך ניתן לפרוט זאת במשפט אחד:
היועץ בניה ירוקה בונה פרוגרמה ירוקה ותכנון ירוק עבור הפרויקט בהתאם לתקן בניה ירוקה אשר יקבל אישור מול מכון הבדיקה.
המפתחות לבנייה של מבנה ירוק הם תכנון המתחשב בתנאי האקלים והסביבה, אדריכלות המתחשבת בצורכי המשתמש ודואגת לרווחתו, הטמעה של ידע וטכנולוגיות מקיימות וצריכת משאבים מושכלת
יועץ הבניה הירוקה מחויב להתייחס בפרויקט של מבנה ירוק למספר מרכיבים ביניהם: סוגיות
הקשורות בבחירת אתר הפרויקט,צפיפות הבנייה, חסכון בצריכת האנרגיה,חסכון במים, טיפול במי פיתוח השטחים הלא בנויים של האתר,אקולוגיה, שימוש בחומרים ירוקים בבנייה, ניהול אתר הבנייה נגישות לאור טבעי, נוף.,אוורור החללים הפנימיים

יועץ בניה ירוקה ידע לבחור מה נכון עבור הפרויקט אותו הוא מלווה, ידע להבחין כבר בשלב התכנון מה המשמעות של כל מאפיין שיוטמע בפרויקט. תפקידו להכיר את דרישות התקן באופן מפורט ומדוקדק, לדעת מה ההשלכות לכך, והאם זה מתאים לפרויקט הרלוונטי, מה העלויות ומה היתרונות בכך.
יועץ הבניה הירוקה פועל מול כל יועצי הפרויקט באופן אינטגרטיבי ומחויב להביא את כל המידע לידי היזם לצורך בניית פרוגרמה ירוקה, מחויב להיות ערני בכל שלבי התכנון והביצוע על מנת לוודא קיום התנאים העברתם לקבלני המשנה ובפועל לראות את קיומם באתר, בנוסף היועץ מבצע בדיקות מיקרו אקלים באזור הפרויקט, חישובי הצללה ובדיקתם, בדיקת צפיפות באזור הפרויקט בהתאם לתנאי הפרויקט ניתוח הקרקע והסביבה הקיימת, חישובי אוורור וחימום פסיבי. חשוב שיועץ הבניה הירוקה יהיה בעל ידע באדריכלות והבנת התכניות. ידע בתכנות רלוונטיות לסימולציות הצללה ובדיקת רוחות. וחשוב לא פחות, יחסי אנוש טובים ליצירת קשר מול כל יועצי הפרויקט, קבלת דעתם המקצועית והבנת הנושאים הירוקים המתקשרים מולם, חדות ערנות ועבודה מהירה ויסודית.
חשוב לבנות תהליך תכנון נכון, היזם מחויב להבין את כל התהליך, חשוב לשלב את יועץ הבניה הירוקה כבר בשלב ההתחלתי על מנת ליישם את עקרונות הבניה הירוקה כבר בשלב התכנון, שלב התכנון משמעותי ויכול לכלול תכנון המתחשב במערכות הפסיביות (קירור וחימום), ויצירת נוחות תרמית מקסימלית.
חשוב שיועץ בנייה ירוקה יהיה בעל ניסיון בתחום ומקצועי, הוא מהווה כגורם המקצועי בתהליך, חשוב שיהיה בעל הסמכות והתעודות המתאימות מטעם גופי התקינה, יהיה גמיש וימצא פתרונות רבים לצורך הטמעת הנושא הירוק במבנה.