מידע לדייר- האם הדירה שלי עומדת בדרישות הבניה הירוקה

מזל טוב, רכשתם דירה. מעבר לפרטי המשכנתא מפרט הדירה סוגי הריצוף מספר החדרים והקומה. האם בדקתם אם הדירה עומדת בדרישות הבניה הירוקה.
בנייה ירוקה הינה בניה המתוכננת עם דגש על צרכי משתמש, איכות החללים, שטחים ירוקים, יצירת מקומות מפגש וכו' – מעלה את ההון החברתי ואת חוזק הקהילה, ההיכרות בין משתמשי המבנה ומעלה את האמון בחברה.
השימוש באמצעים של "בנייה ירוקה" יכול לתרום להפחתת צריכת האנרגיה לאִקלום ביותר מ־ 50% , קרי 7.3% מסך הביקוש במשק בכל המגזרים. שינויים בהתנהגות הצרכנים במבנים עשויים לתרום להפחתת כ־ 3.2% מהביקוש לחשמל, שהם כ־ 9.5% מפוטנציאל החיסכון הכולל
סטטיסטיקה שביצעה המועצה האוסטרלית לבנייה ירוקה הראה כי עד החיסכון במים הנוצר
בזכות מבנים בעלי תקן הינו שווה ערך ל 1,320 בריכות אולימפיות בשנה.

כיום ניתן לראות התקדמות בשקיפות המידע בנושא אל מול הדיירים, רצוי שהדיירים יכירו נושא זה, וידעו אלו מרכיבים שולבו בביתם.
כיום ברוב הערים המרכזיות בארץ קיימת דרישה מחייבת לעמוד בדרישת תקן 5281- תקן בניה ירוקה. תהליך הטמעת מאפייני התקן מתקיים מול מתכנני המבנה ובהחלטת היזם.
חשוב מאוד שמידע זה יהיה נגיש לדייר המתגורר במבנה ויכול להבין את התהליך הקיים והיתרונות הקיימים. רצוי לוודא זאת מול היזם האם לבניין קיים אישור בניה ירוקה וניתן לבקש מידע אלו חלקים מתקשרים לנושא זה.
אז מה זה אומר מבנה ירוק? בראש ובראשונה, רוב הדירות ה"ירוקות" הינם דירות חסכוניות יותר. לכל הדירות במבנה קיים אישור עמידה בדרישות התרמיות, משמע הנוחות התרמית גבוהה, המבנה שומר על הטמפרטורה הקיימת לאורך זמן ולרוב קיימת הפחתה בשימוש במיזוג האוויר (כדאי לבדוק מה הדרוג הקיים עבור הדירה שבחרתם- הדרוג הגבוהה ביותר הינו A+), ייתכן ושולבו אמצעי חיסכון במים, אפשרויות של שליטה ובקרה במערכות החשמל, תאורה חסכונית, ריכוז כל אמצעי התאורה לכיבוי אוטומטי ,אוורור בדירות בחודשי המעבר וחימום המבנה בעונת החורף.
על פי מחקרים בית "ירוק" בריא יותר (שיפור איכות האוויר) ומשפר את איכות החיים (על פי מחקרים שיפור משמעותי של יותר מ-7%)
בנוסף קיימת התייחסות לחומרים, המטרה ליצור שימוש אשר השפעתם השלילית על הסביבה נמוכה יותר, יש לכך משמעות עבור שמירה על הסביבה ומשאבים קיימים. וקיימת התייחסות לפליטת רעלים.