בידוד תרמי

אחד הנושאים החשובים בעיני בתחום נושא הבניה הירוקה הוא נושא הבידוד התרמי.
מעבר להסברים הפיזיקאליים בנושא, ניתן להסביר זאת כנוחות תרמית. בשפה פשוטה דירה בעלת דרוג אנרגטי גבוה שתוכננה על פי עקרונות הנוחות התרמית, נעימה יותר וקל יותר לאקלם אותה.
בשעות הבוקר בחודשי הקיץ הדירה קרירה ואינה מתחממת מהר, למעשה ניתן לאפשר לחלל הדירה ליצור טמפרטורה יציבה אשר מושפעת פחות מתנאי האקלים מחוץ לדירה, לרוב מקובל שהטמפרטורה בחורף לא תהיה נמוכה מ-19 מעלות ובקיץ לא תהיה גבוה מ-26 מעלות.
בידוד תרמי מתקשר לאקלום המבנה והיעילות האנרגטית של המבנה, וקיים קשר ישיר בין בידוד תרמי לבין חיסכון באנרגיה. למעשה בידוד תרמי זה הקטנה של שינוי השפעות האקלים מחוץ למבנה (חום וקור), בכך משמרים את הטמפרטורה הקיימת בדירה.
הבידוד התרמי נקבע כבר בשלב התכנון, הפניית המבנה, גדלי הפתחים ביחס לרצפה. שיטת הבנייה בחירת החומרים והזיגוג.
תהליך הייעוץ התרמי מתבסס על פי תקנים 1045, 5282..
תקן 1045 הינו תקן חובה אשר פורסם בשנת 1979 והיה התקן הראשון בארץ אשר התייחס לבידוד מבנים, מדובר בתקן מחייב אשר מוזכר בחוק התכנון והבנייה. התקן מתייחס לארבעה אזורים שונים בארץ.
תקן 5282, התקן מתבסס על שיטות החישוב שנעשו בתקן 1045, התקן דן בשיטות לדירוג אנרגטי של בניינים בעלי יעודים שונים (מגורים, משרדים, חינוך) ומחשב דירוג לכל דירה במבנה בתחום המגורים, ונותן דרוג כולל למבנה (A A+ B C ).
כיום יש מספר אלטרנטיבות להטמעת נושא הבידוד בדירה, ניתן לראות חלוקה ברורה בין חומרים מבודדים (בלוק מבודד, כמו איטונג או בלוק פומיס) וחומרים שניתן ליישם על גבי חתך קיים או חתך שלא עומד בדרישות הבידוד (לוח אשכלית, לוח איטונג, צמר סלעים, טייח תרמי), את החומרים המבודדים ניתן גם לקטלג כ-חומרי בידוד תרמי רפלקטיביים, חומרי בידוד תרמי פולימריים, חומרי בידוד תרמי מינרליים וחומרים בעלי כושר בידודי .
למעשה רוב חומרי הבידוד הקיימים, הינם חומרים בעלי עובי קטן יחסית והתנגדותם למעבר חום גדולה. לרוב בחומרים אלו קיים נפח גדול של אוויר אשר יוצר את הבידוד, ובכך גם המשקל הסגולי של החומר נמוך יחסית. ניתן לראות בשוק הישראלי מגוון של חומרי בידוד.
ייעוץ תרמי מתקיים לקראת שלב התכנון, כבר בקבלת התכנון הראשוני קיימת משמעות לגודל הפתחים גובה החלל המתבקש ועובי חתכי הקירות. לאחר קבלת התכנון הסופי ניתן לייצר חלופות אשר מקיימות את דרישות התקנים. קיימת חשיבות בעובי החתך המתקבל, נושא זה רלוונטי בעיקר עבור דירות בידוד תרמי בתהליך תמ"א 38.
היועץ התרמי מחויב להיות ערני בכל שלבי התכנון והבניה, בעיקר במעבר משלב ההיתר לשלב התכניות המפורטות- תכניות עבודה. ובנוסף חייב להכיר את קבלן המבנה כבר בשלב תחילת הבניה.
דוח תרמי מורכב מחתכי קירות מאושרים בהתאם לשיטת הבניה ובחירת החומרים, הדוח מתייחס לחתכי הקירות סביב הדירה- קירות חוץ, ובידוד בין חלל לא מאוקלם לחלל מאוקלם. הדוח בנוי מחישובי החומרים בהתאם לעובי הקיר בהתחשבות במיקום הפרויקט העמדתו והתמודדות עם גודל הפתחים במבנה.